Штукатур; Лицювальник-плиточник; Маляр
Термiни навчання:
- пiсля 9 класу — 3 роки;
Вiдео-огляд
Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем наближається до художника. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю.
Характеристика професії:
– виготовлення розчину з сухих готових матеріалів і сумішей;
– накладання розчину на поверхню, що підлягає штукатурці;
– вирівнювання поверхонь; опорядження колон, балок, фасадів.
Штукатур готує розчини для різних видів штукатурки, робить розмітку поверхні і готує її для обштукатурювання, наносить штукатурку вручну і механізованими інструментами, обробляє обштукатурену поверхню.
Штукатури, які закінчили професійно-технічні училища, як правило, озброєні ґрунтовними спеціальними теоретичними знаннями і мають розвинені професійні уміння і навички. Такий професійний багаж, підкріплений робітничим досвідом, дає можливість за 4-5 років досягти найвищого кваліфікаційного розряду.
Лицювальник-плиточник – професія, досить почесна на будівництві.
Професія лицювальника-плиточника відноситься до комплексу професій оздоблювальних робіт, що виконуються з метою підвищення довговічності будинків й архітектурних споруд.
Висококваліфікований лицювальник-плиточник здатний виконувати складне декоративне оздоблення архітектурних елементів будівель і внутрішніх поверхонь, реставраційні роботи.
Лицювальники облицьовують зовнішні і внутрішні поверхні штучними або природними плитками, виконуть мозаїчні, лінолеумні та інші роботи.
Професія лицювальника-плиточника відноситься до комплексу професій оздоблювальних робіт, що виконуються з метою підвищення довговічності будинків, архітектурних та інженерних споруд, надання їм естетичного вигляду. У процесі роботи лицювальник-плиточник застосовує різні механізми та інструменти: мозаїчно-шліфувальні машини, розчиномішалки, трамбівки, катки, скребки, кельми, шпателі, рівні тощо.
Виконує роботи середньої складності під час облицьовування керамічними, скляними, азбестовими та іншими плитками.
Важливими є природні здібності до творчості: добрий окомір, чітка
координація і точність рухів, яскраве уявлення, образне мислення, наочно-образна і зорова пам’ять, концентрація і розподіл уваги.
Професійна кар’єра лицювальників-плиточників, які одержали спеціалізовану вищу освіту будівельника продовжується у якості бригадирів, майстрів, прорабів, начальників дільниць, а для тих, хто має схильність до вирішення масштабних організаційних завдань на більш відповідальних, керівних посадах.
Маляр.
Працює в будівельних організаціях, ремонтно-будівельних і житлово-комунальних управліннях. Готує під пофарбування бетонні, дерев’яні і металеві конструкції. Поверхні фарбує вручну або при допомозі валиків, пультів із фарбою, пістолетів та інших приладів, наклеює шпалери. Володіє прийомами роботи високоякісної і декоративної штукатурки, а також прийомами багатоколірного пофарбування фасадів, будівель спеціальними синтетичними складами. Після закінчення штукатурних робіт маляр береться за роботу. Це роботи з фарбування, обклеювання, художньої обробки та ремонту внутрішніх та зовнішніх поверхонь будинку.
Роль маляра в будівництві дуже велика. Він покриває фарбами і лаками стіни, стелі, підлоги, двері при їхньому остаточному оздобленні, обклеює необхідні поверхні шпалерами, гнучкими лицювальними матеріалами. Слід зазначити, що з розвитком індустріалізації будівництва і перенесенням багатьох будівельних операцій у заводські умови різко зросла кількість виробів, що надходять на будівельний майданчик у цілком готовому виді, пофарбованими при виготовленні. Такі вироби полегшують працю маляра на будівництві. Тому що після остаточної установки на місці їх необхідно лише один раз покрити фарбою, тобто «освіжити», і виріб буде придатним до експлуатації.
На будівництвах малярам доводиться виконувати різноманітні види фарбувань – клейове, вапняне, силікатне, цементне і, крім того, ще й покривати поверхні олійними, емалевими, емульсійними фарбами і лаками.
Ця професія гарна тим, що роботу відразу ж видно – вона просто сама впадає в око яскравими фарбами. Маляр завжди працює на совість, оскільки свої недоробки йому сховати нікуди, адже його праця завжди на поверхні.